Obljetnica DVD Laze PDF Ispis E-mail
Autor Franjo Samardžić   
13. listopada 2010.

60 GODINA VATROGASTVA U LAZAMA

U nazočnosti petnaetstak dobrovoljnih vatrogasnih društava, zapovjednika i tajnika   Vatrogasne  zajednice BPŽ Stjepana Županića i Branka Barbarića, brigadnog generala Mladena Mikolčevića, Željka Kočijaševića i Stanka Mikića, načelnika i predsjednika Vijeća u općini Staro Petrovo Selo, te brojnih drugih uzvanika, DVD Laze obilježilo je 60 godina postojanja.

 

Kod spomenika poginulim braniteljima položen je vijenac, a minutom šutnje odana je počast svim preminulim vatrogacima. Dodijeljena su i vatrogasna priznaja  za višegodišnju odanost vatrogasnom pozivu i radu u društvu.

O radu društva od 1950. do 2010. godine  govorio je predsjednik Alojz Babić.
„Društvo je osnovano 21. rujna 1950. godine i brojalo je 28 članova. Za prvog predsjednika izabran je Mijo Novoselac zvan Dođa. Prvi tajnik bio je Josip Babić (Braiša), prvi blagajnik Stjepan  Galić – (Stipić), a prvi zapovjednik Vinko Babić (Ido).
Odmah su se počela  prikupljati sredstva  za vatrogasnu opremu. Prikupljenim novcem kupljena je ručna pumpa  od DVD-a Staro Petrovo Selo. Bila je to šprica na dva točka, koju su vukli ljudi i u nju sipali vodu, a 4 vatrogasca bi pumpala i jednim mlazom gasili požar. Nisu time bili zadovoljni, jer je vatrogasna tehnika napredovala. Motorna pumpa „Savica“  kupljena je s potrebnom opremom 1960./61.godine. Odlazili su tada na javne vježbe i vatrogasna natjecanja. Pumpa je bila ispravna sve do 1974. godine kada je bilo poplavljeno selo Pivare. Na zamolbu Vatrogasnog saveza općine Nova Gradiška pozvani smo na ispumpavanje bunara. Na pumpi dolazi do težeg kvara  i problema oko njenog održavanja. Od 1962. godine do 1975. godine  zavidan je rad društva. Tada  dolazi do naglog osipanja članova društva i ne održava se godišnja skupština. Isto se događa i 1976. godine. Tada čelni ljudi društva zaključuju da je došlo do zasićenosti u radu članova i da treba uključiti mlade ljude.Mladi prihvaćaju poziv i uključuju se u rad društva i idu na školovanje za zvanje  vatrogasac i zvanje vatrogasnog podoficira.

Motorna pumpa Rozenbauer RK 40 s kompletnom opremom kupuje se 1977. godine. Vidljivi su pomaci nabolje. Oprema je nabavljena sredstvima prikupljenim od mještana. Croatia osiguranja i tadašnjeg Vatrogasnog saveza općine Nova Gradiška. Iste se godine organizira proslavu nabavke motorne pumpe. Tako opremljeni i uvježbani odlazimo na sve javne vježbe i obljetnice. Sposobnost na intervenciju  nije bila upitna. Kombi vozilo IMV nabavljamo 1982. godine i tako postajemo još spremniji za odlazak  na obljetnice, vježbe i zadovoljavanje potreba u selu. Vozilo je bilo kupljeno sredstvima mještana, Croatia osiguranja i Vatrogasnog saveza općine Nova Gradiška. Iste godine gradimo i garažu za vozilo, a u radovima sudjeluju i poneki mještani.

Početkom Domovinskog rata mnogi naši članovi odlaze u obranu Domovine, a Vlado Grganić je poginuo i dao život na oltar Domovine. Naše je vozilo bilo mobilizirano za potrebe Hrvatske vojske. Uspostavom nove države došlo je i do novog ustroja vatrogastva. Naše društvo uključuje  se u Vatrogasnu zajednicu općine Staro Petrovo Selo i Županije brodsko-posavske. Naši članovi aktivno rade u tim tijelima.
Izlaskom na požare u ljetnim mjesecima nailazimo na veliki problem. U bunarima nema dovoljno vode za domaćinstva, kao ni u presušenim potocima, pogotovo ne za gašenje požara. Bilo je jasno da nam je potrebno navalno vozilo. Želja nam se ostvaruje 2003. godine kada nabavljamo navalno vozilo iz Njemačke. Sredstva osigurava VZ Brodsko-posavske županije  i VZ općine Staro Petrovo Selo. Pomogli su i mještani zaposleni u Njemačkoj koji su nas i poticali da ga nabavimo. Ovom prilikom im se zahvaljujemo. Sredstvima mještana i donatora kreće se u izgradnju novog vatrogasnog spremišta i ono danas zadovoljava potrebe. Nadamo se da će to uskoro biti dovršeno. Postojanje ovog društva je neupitno“, kazao je predsjednik Alojz Babić.

DVD Laze danas ima  31 aktivnog člana, 11 članova mladeži i 4 počasna člana. Do sada je funkciju potpredsjednika obavljalo 9 ljudi, a  8 funkciju zapovjednika. Najduže je dužnost predsjednika obavljao Milan Akmačić, od 1997. do 2007., dakle  punih deset godine. Dužnost tajnika obavlja  Zdravko Novoselac od 1977. godine do danas. Dužnost zapovjednika punih 30 godina, od 1977. do 2007. godine, obavljao je  Alojz Babić Dugovječan u DVD Laze je i Josip Pavić koji dužnost blagajnika obavlja od 1976. godine.

Share
 
Povezani tekstovi :

» Obilježena 145. obljetnica vatrogastva u Novoj Gradiški

NOVOGRADIŠKI VATROGASCI IMAJU SE ČIME POHVALITI14. svibnja 2016. svečano je obilježena 145. obljetnica vatrogastva u Novoj Gradiški, obljetnica s kakvom se mogu pohvaliti rijetka vatrogasna društva u Hrvatskoj. Došli su i brojni gosti,...

» Slavlje novogradiških vatrogasaca

DOBILI CISTERNU ZA PITKU VODU VRIJEDNU 1,3 MILIJUNA KUNABilo je puno zadovoljstva među novogradiškim vatrogascima, članovima DVD-a Nova Gradiška i pripadnicima Javne vatrogasne postrojbe 22. listopada 2015. Ministar poljoprivrede Tihomir...

» Susret prijateljskih DVD-a u Štivici

SUSRET PRIJATELJA, NATJECANJA I DRUŽENJEU nedjelju, 21. lipnja, u Štivici će biti održan tradicionalni Susret prijatelja četiri Dobrovoljna vatrogasna društva: Ivandol, Zakorenje, Štivica i Donji Andrijevci. Sedmi je ovo susret po redu, ali...

» Godišnja skupština DVD Nova Gradiška

144 GODINE PRENOSE TRADICIJU I LJUBAV PREMA VATROGASTVU NA NAJMLAĐE - Imate razloga da budete ponosni, a ja sretna što se u ulozi zamjenice gradonačelnika nalazim među vama na 144. godišnjoj skupštini DVD Nova Gradiška. Lijepo je znati da...

» Dan općine Staro Petrovo Selo

POČELI RADOVI NA IZGRADNJI OPSKRBNOG VODOVODA ŠTIVICA-KOMARNICASredišnji događaj obilježavanja Dana općine Staro Petrovo Selo bio je u Štivici na prigodnom otvaranju radova na izgradnji opskrbnog vodovoda Štivica - Komarnica - Magić Mala-...

» DVD Štivica

ŽENSKA EKIPA USPJEŠNA NA ISPITUOd subote, 26. travnja, DVD Štivica i službeno ima žensku vatrogasnu ekipu. Ekipu A čine djevojke i žene do 30 godina starosti, a ekipu B one s preko 30 godina života. Žene su marljivo i redovito mjesec dana...

» Dan općine Staro Petrovo Selo

NAPREDAK UNATOČ KRIZI14. travnja 2014. bilo je svečano u Starom Petrovom Selu iako se Dan općine obilježavao bez uobičajenih popratnih sadržaja. Položni su vijenci i zapaljene svijeće kod spomenika  hrvatskim braniteljima poginulim u...

» 143. godišnja skupština DVD-a Nova Gradiška

ČUVAJTE DVD NOVA GRADIŠKA - TREBAT ĆE VAM12. travnja 2014. u nazočnosti 20 prijateljskih dobrovoljnih društava, među kojima su bila i bratska društva iz Novog Vinodolskog i Bistre,  HGSS-a i novogradiških udruga održana je  143....

» Godišnja skupština DVD-a Staro Petrovo Selo

U subotu, 8. ožujka, u Starom Petrovom Selu održana je redovna godišnja, 123. po redu, skupština DVD-a. Na području Vatrogasne zajednice općine Staro Petrovo Selo, osam je vatrogasnih društava, a staropetrovoselsko je stožerno. Time mu je...

» DVD Štivica

GODIŠNJA SKUPŠTINA DVD-a ŠTIVICAU petak, 7. veljače, u Štivici je održana 81. po redu, redovna godišnja izvještajna skupština Dobrovoljnog vatrogasnog društva. Među ostalima, bili su joj nazočni Milan Šulter, predsjednik Vatrogasne...

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osvježi

Kolumne: Mario Filipi, dipl. pol.

Hrvatska i svijet
Kolumne: Mario Filipi

Kolumne: Prof. Ante Gradiška

Caro diario!
Kolumne: Prof. Ante Gradischa

LAG Zapadna Slavonija
 
Otvoren novi caffe bar u Benkovićevoj 16
 

Pomozite pronaći nestale

Klikni za više informacija
Nacionalna evidencija nestalih osoba