MILIJUNSKA ULAGANJA U NOVU GRADIŠKU PDF Ispis E-mail
Autor Franjo Samardžić   
27. srpnja 2018.

Brojni projekti mijenjaju grad i doprinose boljem životu

 

Gradonačelnik Vinko Grgić morao bi pustiti brkove. Kad se smije da se osmijeh  bolje vidi, jer za osmijeh u posljednje vrijeme ima razloga, kako gradonačelnik tako i ekipa ljudi oko njega   koja osmišljava  kako od Nove Gradiške, napraviti  najmlađi i najljepši grad, kako to piše na gradskom  portalu.

Zadovoljstva će imati i Novogradiščani jer će  u gradsku kasu doći milijuni kuna. Najavljuju se brojni projekti, pa će se tako, uz ostalo, napokon  izgraditi  gradski bazen, a mještani koji  u ulicama imaju infrastrukturu iz prošlog stoljeća,  ovisno o vremenu,  više neće  morati gaziti blato ili  gutati prašinu.

Na  današnjoj konferenciji za novinare gradonačelnik  Vinko Grgić  i njegova zamjenica Ivana Trupina prezentirali su ono što se radi i što će se raditi da, kako su kazali, javnost bude informirana. Novinari su imali prigodu na terenu vidjeti što se  radi i kako se realiziraju projekti. Kako se danas čulo radi se o projektima koji će Novoj Gradiški dati  dodatna obilježja koja  jedno mjesto čini gradom i po kojima se gradovi prepoznaju.

 

Ozbiljni i veliki projekti

-Bilo je  više upita  posljednjih dana što je to gradonačelnik u Zagrebu potpisao. Potpisali smo odluku o područjima za moguće proširenje  provedbe Programa integrirane fizičke, gospodarske i socijalne regeneracije malih gradova. Riječ je o malim gradovima od 10 do 35 tisuća stanovnika. U Hrvatskoj je 127 gradova od kojih je 70 do 80 malih gradova  između kojih je  8 gradova   izdvojeno. To su  Imotski, Pleternica, Slatina, Garešnica, Novska, Đakovo,  Popovača i Nova Gradiška.

Na tom smo se projektu ozbiljno pripremali zadnjih godinu dana jer se radi o projektu i Fondu koji bi mogao uvelike promijeniti sliku našeg grada. Pripremili smo projektnu dokumentaciju jer uvjet je građevinska dozvola. Smatram da to  vrhuncem naših napora i rada. Ljudi iz Ministarstva regionalnog razvoja su potvrdili da smo jedan od vodećih gradova koji  je spreman za takve stvari.

Riječ je o jako puno novaca, ali  se  radi i o jako puno projekata. Treba reći da to još uvijek nije potpisano i nije  stavljena točka na i. Ovo je odluka o područjima za moguće proširenje.  Ministrica  Gabrijela Žalac je to htjela vrlo korektno  napraviti jer će odluka biti donesena u Bruxelles na rebalansu proračuna Europske unije pred kraj ove godine. Mi smo spremni za ozbiljan posao da do tada sve pripremimo i kada projekt dobije zeleno svjetlo i početkom slijedeće godine  mi ćemo krenuti u realizaciju svih projekata.

U ovom  trenutku mi smo poslali  bazu od dvadesetak projekata  za koje imamo potpunu dokumentaciju, za neke  smo u fazi realizacije, a neke ćemo započeti. Većina je spremna. Njihova vrijednost je oko 185 milijuna kuna.  Nećemo dobiti toliki novac, ali ćemo dobar dio dobit. Ozbiljni su to i veliki projekti.

Za taj Fond ćemo kandidirat  slijedeće projekte: rekonstrukcija Trenkove ulice za koju treba 7,4 milijuna kuna i rekonstrukcija Ulice Mala sa svim okolnim ulicama za što treba 9 milijuna kuna, rekonstrukcija Ulice slavonskih graničara, rekonstrukcija i dogradnja gradskih bazena sa izgradnjom parkirališta u Mlinarskoj ulici.

Iz tog Fonda se može financirati 85 posto vrijednosti. Bazen koji ćemo  izgraditi, mogli  bi na  način da se zadužimo i koštao bi nas 15 milijuna kuna, a putom Fonda  koštat će nas nešto manje od 2 milijuna kuna. Već imamo građevinsku dozvolu.

Od ostalih projekata  je rekonstrukcija  društvenog doma u Prvči  koji kandidiramo na još jedan Fond. Kada govorimo o rekonstrukciji i dogradnji Sportskog centra „Ivo Petranović“riječ je o kompletnom nogometnom  stadionu, tribinama s nadstrešnicom, tartan stazi, rasvjeti  i semaforu, a  kandidiramo i energetsku obnovu klupskih prostorija, a tu je  rekonstrukcija rukometnog stadiona koji pretvaramo u malonogometni centar na otvorenom. U ovom se trenutku završava projektna dokumentacija.

Slijedeći projekti su  izgradnja studentskog kampusa, izgradnja knjižnice i centra kulture, adaptacija  „starog zatvora“ u Centar za mlade, izgradnja sportske dvorane, izgradnja „Zlatnog grada“ za osobe treće  životne dobi, izgradnja ceremonijalne dvorane za sahrane na gradskom groblju i osuvremenjivanje školskih unutarnjih prostora i školskog vanjskog prostora, Centar za razvoj i podršku, Stambena zajednica za odrasle  osobe s autizmom, informatizacija poslovanja  mikro tvrtki  sa ISO certifikatom, izgradnja dječjeg interpretacijskog dječjeg centra u sklopu nove  kurikuralne reforme  u kome  bi sve škole trebale naći mjesto. Angažirali  smo vrhunske stručnjake na državnom nivou da pripreme potrebnu dokumentaciju, da osmisle  taj centar  i  muzej  koji bi bio učilišnog karaktera.

Puno je projekta i radi se o velikim ciframa. Između ostalog pripremamo projekt kojim ćemo također  pomoći našim gospodarstvenicima, a odnosi se na sufinanciranje opreme ili izgradnje. Čekamo da  se objave  uvjeti.

 

Uspjeh  mojih zamjenika, moj osobno i  cijelog tima

 

Puno smo napravili i vidimo da se rad isplati. Da na to nismo bili spremni ovo ne bi dobili.  Nismo htjeli objaviti što sve pripremamo već smo htjeli  to u diskreciji pripremiti. Uspjeli smo  zbog našeg rada, i to je uspjeh   mojih zamjenika, moj osobno i  cijelog tima.

Dodao bih da se u Centar za kompetencije u Novoj Gradiški ulaže 109 milijuna kuna i razvoj usluga u gradu Novoj Gradiški, vezano za Industrijski  park,  6 milijuna kuna za koji imamo rok  od 60 dana da to  pripremimo.

Slijedeći tjedan se otvara natječaj za mjeru 7.4  za koju završavamo dokumentaciju i predat ćemo tri projekta. Jedan je Centar  aktivnog življenja  Dom Prvča  nositelj je Eko-Kong. Korigiramo dokumentaciju i nadamo se da će ove godine proći, Dječje veliko igralište u Ljupini za velike i male i adaptacija doma Prvča gdje bi bio centar za male sportove, kulturu i druge sadržaje i događanja.

Danas smo dobili odluku za energetsku obnovu zgrade Doma kulture  u kojoj piše da udovoljavamo svim  uputama. Od predloženih  2.331.000 kuna iznos bespovratnih sredstava je 1,4 milijuna kuna. U fondu  su sva sredstva iskorištena  i čeka se  rebalans  i krećemo u rekonstrukciju.

Imali smo u posjeti delegacije iz Ministarstva državne imovine i Ministarstva gospodarstva. Kandidiramo se za 62 hektara zemljišta za proširenje industrijske zone. Stigao je mail da udovoljavamo  svim zahtjevima unapređenja poduzetničke infrastrukture i da moramo još obaviti  neke proceduralne stvari i očekujemo vrlo brzo potpisivanje ugovora za preuzimanje 62 hektara zemljišta za Industrijski park.

Prošle godine smo kandidirali poduzetničku infrastrukturu u Industrijskom parku što je oko 6,1 milijuna kuna za kompletan završetak ceste do Prvče, vodovoda, kanalizacije, optike i ostale infrastrukture.  Također, smo u završnoj fazi pregovora   za ispunjavanje uvjeta i nadam se da ćemo za neko vrijem i to dobit i krenuti i u tu priču od kojih su 1,5 milijuna kuna naša sredstva, a ostalo Ministarstva gospodarstva. S tim bi,  da tako kažem „zapečatili“ našu Industrijsku zonu sa kompletnom infrastrukturom. Olakotna okolnost je što se 62 hektara koja trebamo dobiti   na sjevernoj strani  vežu na postojeću infrastrukturu - kazao je gradonačelnik.

 

Ekološki projekti

O ekološkim projektima govorila je zamjenica  gradonačelnika  Ivana Trupina

 

-Vrijednost projekta reciklažnog dvorišta  je  6,3 milijuna kuna,  koji će Grad sufinancirati sa 1,5  milijuna kuna. Odlagat će se glomazni otpad: željezo, karton i plastika. Malo manji projekt vrijednosti 1,2 milijuna kuna je  sufinanciran sa 85 posto, a radi se o nabavi spremnika i opreme za sva kućanstva i zelene otoke. Treći projekt je edukativnog karaktera . Zove se  I naš grad razvrstava otpad gdje smo  u suradnji s OŠ „Mato Lovrak“ i „Ljudevit Gaj“ potpisali ugovore i tamo će se raditi plakati i spotovi.  Na taj način želimo upoznati učenike sa značajem razvrstavanja otpada.U zadnjih mjesec dana izvršili smo prijavu i tvrtka Odlagalište poslala je prijavu za nabavu novih vozila.

Po pitanju malih gradova radimo na pojačanju komunalne infrastrukture,  a uz komunalne i gospodarske imat ćemo i socijalne projekte. Socijalne za naše udruge koje su tijekom izrade ovog plana iskazali interes za uvrštavanje svojih projekata u taj plan od 100 milijuna kuna.

Postoji interes o postavljanju električne punionice za električna vozila  pa smo s HEPOM nedavno potpisala ugovor. Na Trgu kralja Tomislava kod pošte biti će prva električna punionica za električna vozila. Koristimo sve moguće kanale da postanemo mlad i pametan grad, koristeći digitalnu tehnologiju i sve ostalo što pružaju EU fondovi. Imali smo korisnu suradnju sa Šapcem u pogledu edukacije, energetske učinkovitosti da idemo na solarne panele radi uštede električne energije  u gradu. Održan je skup o alternativnim gorivima i zaštiti  kulturne baštine. Vidljivo je da se uređuje, muzej, sud, katastar  i cijeli gradsko središte sa malo starijim građevinama. Želimo spriječiti uništavanje kulturne baštine kroz skupove, analizu i potrebu ljudi na terenu u suradnji sa Hrvatskom gospodarskom komorom i HAKOM - kazala je Ivana Trupina.

Gradonačelnik je govorio i o ostalim projektima  koji se realiziraju ili su u pripremi, a vezani su za ekologiju i opskrbu vodom.

 

Kružni tokovi i LED rasvjeta doprinose  zdravom životnom okolišu

 

-Pripremamo  dokumentaciju za sortirnicu  koju bi također trebali kandidirati i napraviti zajedno s  odlagalištem. Puno je stvari koje radimo a  vezane su  za ekologiju, od uređenja grada i  poticanja ekološke svijesti građana. Javna rasvjeta koja će se u kolovozu početi zamjenjivati uvelike će doprinijeti gotovo nultom emitiranju Co2  jer će sva javna rasvjeta  u Novoj Gradiški, Ljupini, Prvči i Kovačevcu biti u LED tehnologiji. Nedavno je objavljen podatak da grad Zagreb  zbog svojih rasvjetnih tijela onečišćuje grad kao neki europski velegradi sa više milijuna stanovnika. Nama će   nova javna  rasvjeta  doprijeti gotovo nultom zagađenju CO2.

Kružni tokovi koje planiramo i koje radimo  također su dio ekološke priče jer dok automobili stoje na semaforu emitiraju CO2.  Prometna protočnost kružnih tokova,  osim što osigurava brži  promet, doprinose i  ekološkom životu u gradu.

Oko 1. rujna krenut ćemo sa izgradnjom kružnog toka u centru grada, a projektiramo i kružni tok kod Pauna. Nadam se da ćemo ove godine dobiti građevinsku dozvolu. Županijske ceste su obećale da će ove godine  semafor koji je bio kod Kauflada postaviti na križanju kod Fine, a  mi se nadamo iduće godine  da će se semafori  iz centra grada premjestiti  na križanje kod Tanga. S time bi  kompletno riješili kritične prometne točke u gradu gdje je bilo najviše udesa.

U ovom trenutku pripremamo projekt vrijedan 40 milijuna kuna, a riječ je o pročistaču vode  na lateralnom kanalu kod Prvče,  koji će pročišćenu i čistu vodi vraćati u Savu.  Grad zajedno s općinama Rešetari i Cernik taj projekt financira sa samo 4 posto. Nadam se da ćemo ove godine dobiti građevinsku dozvolu i raspisati  natječaj.

Što se tiče pitke vode, vodosprema u Ršetartima je   gotova i stavljena je u probnu fazu.  Nadam se da će do konca slijedećeg mjeseca biti gotov i vodospremnik na Bačici. Grad će imati dovoljne količine vode, u Rešetarima 1.500 kubika i Bačici  3.000 kubika. Da ne bi bilo problema na području male i ciglarskog brda  u ishođenju su dvije  građevinske dozvole  za prepumpnu stanicu za povećanje tlaka. Mislim da Nova Gradiška i okolna mjesta više veće imati problema s vodom - kazao je gradonačelnik Vinko Grgić.

Foto : Moca

001
002
003
004
005
006
007
008
1/8 
start stop bwd fwd
Share
 

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osvježi

Kolumne: Mario Filipi, dipl. pol.

Hrvatska i svijet
Kolumne: Mario Filipi

Kolumne: Prof. Ante Gradiška

Caro diario!
Kolumne: Prof. Ante Gradischa

LAG Zapadna Slavonija
 
Otvoren novi caffe bar u Benkovićevoj 16
 

Pomozite pronaći nestale

Klikni za više informacija
Nacionalna evidencija nestalih osoba